Cesta stoletím

Akademie ke stému výročí vzniku samostatného státu byla vyvrcholením společné práce dětí a učitelů. Na projektu, který jsme nazvali „Cesta stoletím“, se podíleli všichni. Hlavní myšlenka a základ scénáře vznikaly už v létě. Od počátku září nás práce úplně pohltila.

Sbírali jsme historická fakta z kronik, vytvářeli seminární práce, hledali jsme autentická svědectví i oblečení z různých období vývoje našeho státu.

Osnovou večera je zachycení a ilustrace změn v našich životech od roku 1918 do roku 2018.

Zinscenovali jsme vyhlášení republiky v Protivíně, epizody z let 1938, 1948, 1968…

Nahlédli jsme do školy dříve a dnes. Tance, písně, sport, móda – změny ve všech oblastech života se na jevišti prolnuly s historickými událostmi. Nacvičovaly se scénky, taneční vystoupení, módní přehlídka, sokolská cvičení, fotbalový trénink. Připravovaly se kulisy.

Chvílemi to byla nezáživná dřina, chvílemi jsme se smáli bezděčně vzniklým humorným situacím.

Akademie se konala  ve čtvrtek 15.11.2018 – 100 let po prohlášení samostatného Československa republikou. Datum je správně. Československo sice vzniklo 28. října 1918, ale republikou bylo prohlášeno až 14. listopadu 1918. I takové historické podrobnosti jsme díky Akademii zjistili.

Při realizaci nám pomohli s kostýmy i kulisami rodiče i prarodiče našich dětí. Děkujeme všem za podporu a spolupráci. Byl to krásný večer.

(Náš žák Radim Pexídr natočil s tatínkem záznam celého představení. Původně jsme chtěli vydat CD, soubor je však příliš obsáhlý. Zájemci jej mohou najít na Youtube pod odkazem PEXTV.)

Za ZŠ T.Vojtěchová